Tajný výlet s návštěvou muzea

12.03.2025

S ohledem na počasí byl tento výlet vyhlášen narychlo, a přesto se nás u autobusu sešlo 19 turistek - byl to ryze dámský výlet. Jenže autobus nejel a nejel, proto jsme se po 20 minutách přemístily na vlakové nádraží a zvolily k cíli jiný spoj. Vlakem v 10:08 h do Turnova a dále autobusem 341 až do Jablonce nad Nisou.

Cíl dnešního výletu byl nedaleko autobusového nádraží - MUZEUM SKLA A BIŽUTERIE.

Nikde jinde na světě neexistuje muzeum zahrnující obory skla a bižuterie pohromadě. Je zde sbírka bižuterie všech materiálů a technologií. K vidění je také unikátní sbírka skleněných vánočních ozdob na světě. Celý sbírkový fond muzea čítá na 12 milionů předmětů.

My jsme nejprve prošly expozici v 1. podlaží, která prezentuje vývoj světoznámé jablonecké bižuterie od počátků po současnost a je nazvaná "Nekonečný příběh bižuterie". Podle hlavních výrobních oborů je členěna na bižuterní kameny, skleněné perle a perličky, skleněné knoflíky, kovovou bižuterii, skleněné náramkové kroužky - bangle či bižuterii z plastů a dřeva. Je zde prostor i pro prezentaci mincí a medailí, najdeme zde spínadla, přezky a knoflíky od pravěku až po 20. století.

Stálá expozice "Čarovná zahrada - české sklo sedmi století" se nachází ve 2. podlaží. Na hlavní trase potkáme zvon, fontánu, tavenou plastiku a ve vedlejších zákoutích a cestičkách najdeme číše, flakony, skleněné soupravy, popelníky, barevné i čiré sklo.

A nakonec jsme si nechaly asi nejkouzelnější expozici - "Svět zázraků", která je umístěna v podzemní části skleněné přístavby (tzv. krystalu) otevřené v roce 2022. Nachází se zde největší veřejná sbírka skleněných vánočních ozdob na světě - přibližně 15 000 předmětů.

Většinu sbírky tvoří dar firmy Jablonex, která muzeu přenechala celou vzorkovnu unikátních foukaných a dekorovaných ozdob. Součástí sbírky jsou i historické ozdoby z počátku 20. století. Největším odběratelem vánočních ozdob byly Spojené státy americké.

Poté, co jsme se pokochaly skleněnou nádherou a opustily muzeum, vydaly jsme se k Dolnímu náměstí, kterému dominuje stará novorenesanční radnice z roku 1869, nyní je v ní umístěna knihovna. Soukenná ulice nás dovedla ke kostelu sv. Anny, před ním je umístěn křížový kámen na památku Hanse Kleinerta, který umrzl v horách roku 1666. My zahnuly do kopce a v Kostelní ulici v restauraci Zlatý lev jsme si daly pozdní oběd. V Kostelní ulici se nachází také Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, kteří bývalou faru přestavěli na archiv, knihovnu a ateliér. Nyní se v něm nachází infocentrum, Městská galerie a Památník manželů Scheybalových. My jsme si zde prohlédli výstavu Leonardo, která nabízí jedinečný pohled do světa umění a vynálezů Leonarda da Vinciho. Interaktivní exponáty nás zlákaly k vyzkoušení a prozkoumání. Pokračovaly jsme v prohlídce města - Komenského ulice nás zavedla na Mírové náměstí, kde se tyčí Nová radnice s 51metrovou radniční věží. Část naší výpravy si dopřála kávu v La Kavárně, ostatní se vydaly kolem kostela Dr. Farského k autobusovému nádraží a odjely v 15:20 h přes Hodkovice do Mnichova Hradiště. Ostatní výletnice odjely domů busem v 15:36 h přes Turnov.

Výlet se nám vydařil, počasí bylo chladné, ale slunečné, nachodily jsme necelých 5 km a zjistily jsme, že se do Jablonce určitě ještě musíme vrátit a prozkoumat jeho další zajímavá místa.

Fotogalerii naleznete zde: Tajný výlet s návštěvou muzea

Helena Pöllová