Suhrovické rybníky
Pro zopakování výletu kolem Suhrovických rybníků jsem se rozhodla po šesti letech. V roce 2018 jsme tento výlet absolvovali jako náhradu za výlet do Plakánku. V úterý 11. června jsme se sešli v úplně jiném složení v počtu 18 turistů u autobusu č. 718 s odjezdem v 10:20 h do Kněžmostu a s přestupem dále do Suhrovic.
Soustavu rybníků na říčce Kněžmostce budovanou v letech 2013-2015 soukromými vlastníky tvoří 3 tůně a 2 rybníky o rozloze 2 a 4 ha. Dříve tu býval rybník zvaný Šíďák. Ve vodě můžeme spatřit štiku, candáta, kapra a okouna. Kněžmostský ornitolog Pavel Kverek zde založil hnízdiště pro ledňáčka říčního. Mohli bychom zde zahlédnout i volavky nebo čápa černého. Prozkoumali jsme okolí rybníků i tůní, přešli jsme po mostku k dřevěné sošce vodníka se žábou, o kousek dál byla vodní víla, přes další můstek jsme se dostali k lanku, po kterém jsme ze své svačiny poslali pár dobrot pro králíka na nedalekém ostrůvku. Další most vedl k houpačce skryté ve stínu stromů, kterou jsme všichni vyzkoušeli. Bylo zde neskutečné ticho rušené jen zpěvem ptáků.
Kolem Suhrovických rybníků jsme došli do Drhlen k Drhlenskému rybníku, kde ještě loni fungoval kemp s karavany a stany - dnes vše opuštěné a zarostlé, ani jeden kiosek nebyl v provozu. Využili jsme lavičky na pláži a v klidu zde posvačili.
Lesní cestou jsme obešli celý rybník a chvilku se zastavili u rekreačního zařízení Zlaté údolí s chatkami, nyní ještě bez letních rekreantů. Naše putování pokračovalo po žluté trase až ke hrázi, kde jsme odbočili vpravo na neznačenou cestu lemovanou rákosím. Objevily se první borůvky a téměř každý si jich pár natrhal. Zpestřením trasy byl tesaný tunel ve skále, který původně sloužil jako rybářská propust mezi dvěma rybníky.
Za tunelem kdysi stával mlýn, nyní je tam soukromý pozemek s chatkou. Stále proti proudu Kněžmostky jsme prošli kolem rekreačních chat a naskytl se nám pohled na skalní bránu (okno). Přístup sem není možný, je zde archeologická lokalita, takže jsme fotili a obdivovali jen zdáli.
Pomalu jsme došli do Nové Vsi ke Komárovskému rybníku, který je svou rozlohou druhý největší v Českém ráji (největší je Žabakor). Z hráze rybníka byla krásně vidět skála zvaná Sokolka, kam je také zákaz vstupu kvůli hnízdění sokolů. U Komárovského rybníka jsme se zastavili na občerstvení v Duo campu a po krátkém odpočinku jsme kolem dalšího kempu došli do Zakopané, odkud nám jel před 15. hodinou autobus do Kněžmostu a s přestupem jsme dojeli v 15:45 h do Mnichova Hradiště. Při dnešní vycházce jsme ušli více než 7 km.
Fotogalerii naleznete zde: Suhrovické rybníky
Helena Pöllová